Skip to main content
Gassnova
 
Search button icon
  • Nyhetsbrev
  • Nyheter & media
  • Organisasjon
  • Kontakt
  • CCS-ordliste
  • Om Gassnova
    • Karbonfangst og -lagring
    • CCS-kunnskap
    • Om Gassnova
  • Knowledge Sharing Summit 2026
  • Forskning og utvikling (CLIMIT)
    • Hovedside
    • Søk om støtte
    • Prosjekter/Prosjektarkiv
    • Om CLIMIT
    • CLIMITs prosjektportefølje
    • CLIMIT Summit
    • USA & Norge samarbeid
  • Demo av CO2-fangst (TCM)
  • Erfaring fra Langskip
    • Hovedside
    • Om Langskip
    • Dokumenter/rapporter fra Langskip
    • Tidslinje
View all posts in nyheter Nyheter

19.12.2025

Godt utgangspunkt for CO₂-håndtering i norsk industri frem mot 2050

Med fortsatt satsing på teknologiutvikling, samarbeid mellom aktører og forutsigbare rammebetingelser, har Norge gode forutsetninger for at CO2-håndtering kan bidra til industriens omstilling og til oppnåelse av Norges klimamål.

Energidepartementet har i dag publisert Gassnovas utredning «CO2-håndtering i norsk landbasert industri frem mot 2050» på regjeringens nettsider.

Utredningen gir en helhetlig gjennomgang av hvordan CO2-håndtering kan bidra til å redusere utslippene fra norsk landbasert industri frem mot 2050.  Analysene viser at Norge har et godt utgangspunkt, men også utfordringer knyttet til etablering av CO2-håndtering i norsk industri.

Industriens investeringspyramide for CO2-håndtering

Teknologiutvikling og kostnadsreduksjoner

Teknologien som trengs for å etablere CCS-kjeder er tilgjengelig, men har betydelig rom for forbedringer. Kostnadene ved CO2-håndtering er fortsatt høye, og dagens støtteordninger har så langt ikke vært tilstrekkelige til å utløse nye, store prosjekter etter Langskip.

Gassnova har identifisert flere områder som kan øke sannsynligheten for at CO2-håndtering kan tas i bruk av norsk industri. Det bør utvikles CO2-håndteringsløsninger for bransjer der CCS kan være relevant, men fortatt er umodent. Nye og innovative logistikkløsninger kan redusere kostnadene for små og spredte utslipp. Det bør videre legges til rette for god utnyttelse av allerede etablert CCS-infrastruktur. Internasjonalt utviklede CO2-håndteringsløsninger og erfaringer kan videreutvikles og tilpasses norske forhold, og det vil være svært viktig for norsk industri at Europa lykkes med CO2-håndtering. Norge kan bidra til dette gjennom å tilby CO2-lagring på norsk sokkel.

Forutsetninger må være på plass

Det er flere avgjørende forutsetninger som må være på plass for at CO2-håndtering skal kunne realiseres. Rammebetingelsene for industriens underliggende drift vil ha stor betydning for utviklingen frem mot 2050. En scenarioanalyse illustrerer at faktorer, som for eksempel markedsadgang og tilgang til konkurransedyktige innsatsfaktorer legger grunnlaget for industriens videre tilstedeværelse og investeringsvilje i Norge.

Industrien må også ha tiltro til at en avkarbonisering vil sikre eller forbedre dens konkurransekraft. Rammeverket for CO2-håndtering – summen av reguleringer, støtteordninger og markedsdrevne insentiver – må samlet sett gi industrien forutsigbarhet og lønnsomhet. Tilgang til infrastruktur for transport og lagring er en forutsetning for at flere aktører skal kunne ta i bruk CO2-håndtering.

Til slutt må CO2-håndtering være den mest gunstige avkarboniseringsløsningen eller den eneste mulige for det enkelte anlegg. Flere anlegg har ulike måter å redusere utslippene sine på, og flere avkarboniseringsløsninger kan benyttes samtidig. CO2-håndtering er særlig viktig for bransjer der andre avkarboniseringsløsninger er begrenset eller umodne.

footer logo

Gassnova SF er statens foretak for CO2-håndtering

GASSNOVA SF
Kontakt oss
E-post: postmottak@gassnova.no
  • linkedin sosial ikon
  • youtube sosial ikon
gassnova © 2025
Webdesign og Webutvikling av Increo
nettredaktør Personvern Tilgjengelighetserklæring