Skip to main content
Gassnova
 
Search button icon
  • Nyhetsbrev
  • Nyheter & media
  • Organisasjon
  • Kontakt
  • CCS-ordliste
  • Om Gassnova
    • Karbonfangst og -lagring
    • CCS-kunnskap
    • Vårt arbeid
  • CCS&CDR Summit 2026
  • Forskning og utvikling (CLIMIT)
    • Hovedside
    • Søk om støtte
    • Prosjekter/Prosjektarkiv
    • Om CLIMIT
    • CLIMITs prosjektportefølje
    • USA & Norge samarbeid
  • Demo av CO2-fangst (TCM)
  • Erfaring fra Langskip
    • Hovedside
    • Om Langskip
    • Dokumenter/rapporter fra Langskip
    • Tidslinje
View all posts in nyheter Nyheter
Jente som fanger CO2. Illustrasjon

02.09.2026

IEAGHG ExCo 69

6. og 7. mai holdt IEAGHG sitt halvårlige komitemøte hos Forskningsrådet, i samarbeid med Gassnova. Her får du en oppsummering.

På møtet ble det blant annet diskutert pågående aktiviteter, utfordringer og mulige løsninger for CO2-transport, mulige finansieringsmodeller for CCS, systemintegrasjon og en rekke andre temaer. Det ble også planlagt oppstart av nye studier.

Businessmen making plan on glass wall in office. Photo

En rekke studier er planlagt publisert fremover.

Siden forrige møte i oktober er seks studier ferdigstilt. Mer enn ti ser ut til å bli ferdigstilt innen neste styringsgruppemøte i oktober, som sammenfaller med GHGT-konferansen i Australia.

Det ble gjennomført et besøk hos Heidelberg Materials Sement i Brevik. Her fanger anlegget CO2 fra avgassene. CO2-en transporteres deretter med skip til Øygarden, hvor den lagres dypt under havbunnen som en del av Langskip-prosjektet.

IEAGHG

IEAGHG er teknologisamarbeidsprogrammet (TCP) under IEA, som fokuserer på CCS. TCP-ene i IEA har som oppdrag å samarbeide med myndigheter og industri globalt for å fremme forskning, utvikling og kommersialisering av energiteknologier. TCP-ene arbeider i femårige sykluser. IEAGHG har nylig utarbeidet en ny strategisk plan, som er godkjent for aktivitet i ytterligere fem år.

IEAGHG har medlemmer fra til sammen 17 land og 22 industri- og energiselskaper. GE Verona, Oxy og Cemex er nye medlemmer av IEAGHG. Drax og Ecopetrol har trukket seg fra samarbeidet.

Estimering av kostnader og finansiering

IEAGHG har arbeidet mye med kostnadsestimering. Et av temaene på møtet var finansiering av nullutslippsteknologier, blant annet i forbindelse med finansiering av datasentre. I tillegg er det viktig å analysere hvordan nye teknologier vil påvirke ytelsen i systemene der de implementeres. Det blir nå satt i gang arbeid som skal bidra til et «open access»-modellverktøy for å analysere hvordan nullutslippsteknologier påvirker systemene.

GHGT-19 arrangeres 25.–29. oktober 2026 i Perth, Australia. Det er mottatt 1 000 abstracts, og en oversikt over programmet er publisert.

Oppdateringer

En oppdatering fra IEA ble gitt, der energisikkerhet og energiforsyning står i fokus på grunn av den globale usikkerheten. Det ble påpekt at det kan forventes strukturelle endringer i energisystemet, blant annet som følge av myndighetenes økte oppmerksomhet på områdene.

Videre ble det gitt en oppdatering fra CEM-CCUS og MI CDR. Neste CEM-17-møte blir arrangert i Riyadh i oktober, i samarbeid med MI CDR. De to organisasjonene samarbeider aktivt om utfordringer innen CO2-håndtering, og å bidra til å drive utviklingen mot gigatonnskala innen utgangen av tiåret.

Det ble vist til flere initiativer som de to organisasjonene har drevet frem, blant annet oppsummert fra Knowledge Sharing CCS and CDR Summit i Sandefjord, 14.–17. april. Toppmøtet ble organisert av Gassnova, CEM CCUS, Mission Innovation CDR, Zero Emission Platform (ZEP) og IEAGHG.

Nye publiseringer fra IEAGHG

TitleContractorReport NumberPublication date
Transport & Storage Cost Review 09/10/2025Xodus 2025-08 09/10/2025
CO2 Transport and Storage Availability TNO2025-09 28/11/2025
Air Quality Implications of Post Combustion Capture in Industrial Processes Imperial College2026-0112/03/2026
Guidance for Agreements to Transport CO2 Across National Boundaries Under the London Protocol IOM Law2026-0219/03/2026
Modular Approaches to CO2 Capture TechnologiesCostain 2026-03 24/03/2026
Evolution of Conformance and Containment Risk BGS 2026-0426/03/2026

En rekke studier er planlagt publisert fra mai og frem til oktober

  • Incorporating Dispatchable Users into CO2 Networks
  • Financing models and policy support for regional CO2 transport infrastructure
  • Pressure Interference from Multiple Storage Sites
  • Contractual Arrangements on Multi-User CCS Networks: Emerging Best Practice and Lessons from Projects Globally
  • Unpacking Uncertainty in Net Zero Techno-Environ-Economic Assessment

Det utarbeides også flere tekniske oversiktsrapporter. Sammen med de større rapportene, blir disse publisert fortløpende i IEAGHGs publikasjonsbibliotek.

Fem nye studier er vedtatt

  • Quantifying Resilience and Cost to CCUS Networks Delivered through Non-Pipeline Transport (NPT)
  • Identifying and Overcoming Bottlenecks to Advance CCUS Projects from FEED to Construction Phase
  • Net-Zero AI: The Role of CCS in Powering Energy-Intensive Data Centres
  • Exploring the Market Opportunity for Low-Carbon Products and Their Role in Funding CCUS Investment
  • CO2 Injection Wells and Reversal Potential: What Is Possible for Different Types of Store?
Last ned CCS-kunnskap
Nyhetsbrev
footer logo

Gassnova SF er statens foretak for CO2-håndtering

GASSNOVA SF
Kontakt oss
E-post: postmottak@gassnova.no
  • linkedin sosial ikon
  • youtube sosial ikon
gassnova © 2026
Webdesign og Webutvikling av Increo
nettredaktør Personvern Tilgjengelighetserklæring